המייסד

 אימריך (אימי) שדה-אור, מייסד הקרב מגע, נולד ב -26 במאי 1910, למשפחה יהודית הונגרית בבודפשט באימפריה האוסטרו-הונגרית. הוא גדל בברטיסלבה, בירת סלובקיה, עם אב שסיפק לו ילדות יוצאת דופן. סמואל ליכטנפלד, אביו, היה מפקח ראשי על כוח המשטרה של ברטיסלבה וקרקס קרקס לשעבר. אימדי שדה ("אימי") שדה-אור עם עידודו של אביו, עמי שדה אור עוסק במגוון רחב של ענפי ספורט, כגון שחייה, אגרוף, היאבקות והתעמלות. הוא התאמן בגימנסיה שהיתה בבעלות אביו, שלימד הגנה עצמית.

אימי הצטיין בהיאבקות הן כמתחרה כמו מאמן, גם זכייה בפרסים שונים בתחומים אלה. באמצע שנות השלושים הופיעו בברלין, קבוצות פשיסטיות ואנטישמיות, המאיימות לפגוע בקהילה היהודית בעיר. אימי שדה אור הוביל קבוצה של מתאגרפים ומתאבקים לשעבר להגן על השכונה היהודית שלו נגד הכנופיות הפשיסטיות. קבוצה זו ניסתה למנוע את כניסת הכנופיות האנטישמיות לרובע היהודי. המפגש אימי כמו רבים "קרבות רחוב" כפי שהוא עשה, אימי במהרה הבין כי הספורט היה מעט במשותף עם לחימה אמיתית והחל לפתח מערכת של טכניקות להגנה עצמית מעשית במצבים מאיימים על החיים.

בשנת 1940 נמלט אימי מהכיבוש הנאצי של מולדתו ועלה על ספינת המעפילים האחרונה שהצליחה להימלט מציפורני הנאצים. הוא עלה על הספינה "פנצ'ו", שספינה טבועה באיי הדודקאנים היוונית, והגיע לארץ בשנת 1942.

עם בואו, מנהיגי ישראל הראשונים הכירו ביכולת הלחימה של אימי ובשנת 1944 החל להכשיר לוחמים בתחומי ההתמחות שלו: כושר גופני, שחייה, היאבקות, שימוש בסכין והגנה מפני התקפות סכין. במהלך תקופה זו, אימי הכשיר מספר יחידות מובחרות של ה"הגנה "ו"הפלמ"ח" (כוח בולט של ה"הגנה "ו"מבצר היחידות המיוחדות" של צה"ל), כולל פל-ים, וכן קבוצות של שוטרים. לאחר קום המדינה ב -1948 והיווצרות צה"ל הוא הפך למורה הראשי של הכושר הגופני וקרב-מגה בבית הספר הצבאי ללחימה. אימי שירת בצה"ל כ -20 שנה, ובמהלכו פיתח ושיכלל את דרכו הייחודית להגנה עצמית וללחימה פנים אל פנים.

ב -1964 פרש אימי שדה אור מהצבא הישראלי והחל להתאים ולשנות את קרב מגע לצרכים אזרחיים. השיטה גובשה כדי להתאים לכל אחד - גברים ונשים, ילד או ילדה, שאולי יזדקקו לה כדי להציל את חייהם או לשרוד בהתקפה תוך פגיעה מזערית, ללא קשר לרקע של ההתקפה - פלילית, לאומנית או אחרת. כדי להפיץ את שיטתו, הקימה אימי שני מרכזי הדרכה, אחד בתל אביב והשני בנתניה. הוא הכשיר צוותים של מדריכי קרב מגע, שהוכרו על ידו ועל ידי משרד החינוך הישראלי. הוא גם הקים את האגודה הישראלית קרב מגע בשנת 1978.

גם בשנים האחרונות המשיך אימי לפקח באופן אישי על הכשרתם של אלו שהגיעו להישגים גבוהים בקרב מגע, ולבלות עם המדריכים בארץ ובחו"ל. אימי פיקח על ההתקדמות וההישגים של החניכים, שובה אותם עם אישיותו ומקנה להם את הידע ואת האישיות הייחודית שלו.

אימי שדה אור, מורה ולוחם מוערך ביותר, נפטר ב -9 בינואר 1998, בגיל 88.

 

1  3  2


Comments  

Be the first to write a comment

Leave a comment